تماس با ما
شنبه, 30 تير 1403
میدان نفتی یاران

میدان نفتی یاران


تاقدیس یاران تاقدیسی ژئوفیزیکی در ناحیه دشت آبادان می باشد که در مجاورت و به موازات خط مرزی ایران و عراق و در غرب میدان آزادگان  قرار گرفته است. امتداد این تاقدیس در جهت شمال – جنوب بوده و با تاقدیس دارخوین دارای روند مشابه می باشد. مساحت این میدان در حدود 110 کیلومتر مربع است.
چاه اکتشافی شماره 1 یاران در تاریخ 1388 به منظور ارزیابی توان هیدرو کربوری سازندهای گروه بنگستان و خامی و نیز بررسی گسترش میدان آزادگان حفاری گردید . با انجام سه لایه آزمایی در سازندهای فهلیان، گدوان و سروک وجود نفت و گاز با پتانسیل خوب در سازند سروک به اثبات رسید.
توسعه این میدان به دو بخش یاران شمالی و جنوبی تقسیم شده است.


میدان یاران شمالی
میدان نفتی یاران شمالی در واقع بخش شمالی میدان یاران می باشد که در مجاورت مرز ایران و عراق و در غرب میدان آزادگان شمالی واقع است. میانگین طول و عرض محدوده قراردادی تحت پوشش این میدان به ترتیب 24 و 2/9 کیلومتر می باشد که محدوده ای به مساحت حدودی  60 کیلومتر مربع را در بر می گیرد.
بر اساس اطلاعات بدست آمده، نفت درجای میدان در حدود 1 میلیارد بشکه و نفت قابل استحصال آن 50 میلیون بشکه تخمین زده شده است.  نفت این میدان از نوع نفت سنگین با درجه API  20 می‌باشد.
طرح توسعه این میدان با هدف تولید روزانه 30 هزار بشکه نفت خام از لایه سروک از طریق حفر 20 حلقه چاه به پایان رسیده است. نفت تولیدی میدان در حال حاضر حدود 15 هزار بشکه در روز می باشد.


میدان یاران جنوبی
میدان نفتی یاران جنوبی در واقع بخش جنوبی میدان یاران می باشد که در راستای مرز ایران و عراق در غرب میدان آزادگان جنوبی واقع شده است. میانگین طول و عرض محدوده قراردادی تحت پوشش این میدان به ترتیب 20 و 2/5 کیلومتر می باشد که محدوده ای به مساحت حدودی 51 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. نتایج مطالعات و آزمایشات حاصل از  چاه شماره 25 آزادگان جنوبی نشان داد که لایه های مخزنی سروک و فهلیان در این میدان دارای ذخایر قابل توجه نفت می باشد و لذا توسعه این میدان در دستور کار قرار گرفت.  بر اساس اطلاعات بدست آمده، نفت درجای میدان در حدود 550 میلیون بشکه و نفت قابل استحصال آن 50 میلیون بشکه تخمین زده شده است. نفت این میدان از نوع نفت سنگین با درجه API 20 می‌باشد.
طرح توسعه این میدان با هدف تولید روزانه 50 هزار بشکه نفت خام از  لایه های سروک و فهلیان از طریق حفر 18 حلقه چاه در حال اجرا می باشد.

 


پیوندهای مرتبط

شبکه های اجتماعی

تماس با ما
دفتر خرمشهر
شهرستان خرمشهر بلوار آيت الله خامنه اي نبش ناصر خسرو
تلفن: 6-32268300-061
روابط عمومی: 32121300-061
 
دفتر تهران
خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) ساختمان مرکزی هفتم، کوچه پنجم
تلفن: 88724246-021

6.0.9.0
گروه دورانV6.0.9.0