تماس با ما
چهارشنبه, 3 مرداد 1403
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ 
رونمایی از سند حكمرانی هوش‌ مصنوعی شركت ملی نفت ایران در نمایشگاه صنعت نفت
مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت اعلام کرد که سند حکمرانی مبتنی بر هوش‌ مصنوعی شرکت ملی نفت ایران در نمایشگاه صنعت نفت امسال رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن حقیقی‌مقدم با بیان اینکه امروزه هوش مصنوعی ثابت کرده یک ابزار توانمندساز واقعی برای پروژه‌های نفت و گاز است و در زنجیره ارزش بالادستی متشکل از فازهای اکتشاف، توسعه و تولید مزایای بسیار بالایی دارد، بیان کرد: کاهش نبود قطعیت در ذخایر اکتشافی و در نتیجه کاهش ریسک سرمایه‌گذاری برای عملیات‌های اکتشافی، همچنین کاهش هزینه‌ها از جمله هزینه حفاری تا بیش از ۲۵ درصد در سال برای شرکت‌های اکتشاف و تولید، ایجاد میلیون‌ها دلار ارزش افزوده اقتصادی در سال و کاهش قابل توجه در هزینه‌های ناشی از خرابی تجهیزات و تعمیرات از مزایای استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های دیجیتال در زنجیره ارزش بالادستی نفت و گاز است.

وی از دیگر دستاوردهای به‌کارگیری هوش مصنوعی در کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران به بهبود سیستم‌های پایش و اندازه‌گیری، بهینه‌سازی عملیات حفاری، حداکثر کردن طول عمر تجهیزات و افزایش تولید اشاره کرد.

مدیر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت افزود: سند حکمرانی هوش مصنوعی شرکت ملی نفت ایران، با حمایت مدیرعامل این شرکت و از سوی اعضای باشگاه خبرگان فنی و تخصصی مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و همکاری مدیریت پژوهش و فناوری شرکت نهایی شده است و در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت رونمایی می‌شود.

حقیقی‌مقدم تصریح کرد:‌ آیین امضای تفاهم‌نامه تأسیس مرکز راهبردی هوش مصنوعی و میدان‌های نفت و گاز دیجیتال پارسال با حضور روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، برگزار شده بود و شرکت ملی نفت در این زمینه برنامه‌های متعددی را در دستور کار دارد که در نمایشگاه بیست‌وهشتم تشریح می‌شود.

وی بیان کرد: با تلاش معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران موضوع هوش مصنوعی و نقش آن در صنعت نفت به‌صورت ویژه در کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی بررسی می‌شود.

برپایه این گزارش، در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بیش از هزار و ۷۵۰ شرکت ایرانی و خارجی در بخش‌های مختلف از جمله شرکت‌های بالادست نفت و گاز، اکتشاف و تولید، سازندگان داخلی، صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی گاز، پالایش و پتروشیمی و شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها، استارت‌آپ‌ها و دیگر شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت حضور دارند.

نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به‌عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین رویداد نفتی ایران با حمایت و سیاستگذاری وزارت نفت، از سوی شرکت ملی نفت ایران برگزار می‌شود و شرکت‌های اصلی وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی)، شرکت‌های زیرمجموعه و تابع آنها و دست‌اندرکاران اصلی صنعت نفت در آن حضور جدی و فعال دارند.

این رویداد با شعار «صنعت نفت، جهش تولید، بهینه‌سازی فناورانه» روزهای ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت‌ امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران به نشانی www.nioc.ir و سایت نمایشگاه صنعت نفت به نشانی www.iran-oilshow.ir مراجعه کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0