تماس با ما
دوشنبه, 30 فروردين 1400
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ 
در نشست مشترک وزیر نفت و هیئت‌مدیره اَپک
چالش‌های پیش‌روی شركت‌های مهندسی و پیمانكاری نفت، گاز و پتروشیمی بررسی شد

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان، در این نشست که (سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه )در وزارت نفت برگزار شد، اعضای هیئت مدیره اَپک ضمن ارائه مجموعه منتشر شده‌ای از سوابق و تجربه‌ها در زمینه نظام فنی و اجرایی صنعت نفت به بیژن زنگنه، وزیر نفت، گزارشی از مشکلات مبتلابه شرکت‌های پیمانکاری نفت و گاز ناشی از شیوع کرونا و همین‌طور خلاصه‌ای از نتایج نشست‌های مشترک‌شان با سازمان برنامه بودجه را در حضور زنگنه مطرح کردند و خواستار حمایت وزارت نفت از ایجاد کنسرسیوم‌هایی از شرکت‌های پیمانکاری بخش خصوصی برای حضور در فضای رقابتی طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت شدند.

وزیر نفت در واکنش به مسائل مطرح‌شده ازسوی اعضای هیئت‌مدیره اپک، درباره هزینه‌های ناشی از مقابله با کرونا گفت: اگر برای مقابله با کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هزینه‌ای به‌صورت منطقی به پیمانکار تحمیل شود، در قالب متن حقوقی روشن و به‌طور منصفانه قابل بررسی است؛ اما کرونا نباید به ابزاری برای حل مشکلات قراردادی کارفرما و پیمانکار بدل شود.

زنگنه ادامه داد: فراموش نکنیم شیوع کرونا به یکی از واقعیت‌های زندگی جاری تبدیل شده و باید ضمن مقابله با آن، فعالیت‌ها را پیش ببریم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با بیان اینکه وزارت نفت از توانمندسازی و توسعه بخش خصوصی به‌عنوان یک سیاست قطعی حمایت می‌کند، گفت: نفت از حضور شرکت‌های بخش خصوصی که در کنار هم کار را درست تعریف و اجرا می‌کنند استقبال خواهد کرد.

وزیر نفت درباره الزام‌های توانمندسازی در عرصه پیمانکاری صنعت نفت، بر اهمیت مواردی از جمله رعایت اصل اخلاق حرفه‌ای، کار با رویکرد حفظ منافع ملی و تقویت حضور جوان‌ترها تأکید کرد و افزود: خوشبختانه به واسطه تقویت توان شرکت‌های داخلی، هم‌اکنون در زمینه ساخت و نصب هیچ نیازی به شرکت‌های خارجی وجود ندارد.

زنگنه در گفت‌وگو با اعضای هیئت مدیره انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی، پیشنهاد داد انجمن نسبت به رتبه‌بندی حرفه‌ای و مستدل خارج از نظام دولتی اقدام کند و تصریح کرد: نتایج این کار می‌تواند در بخش‌های دولتی هم استفاده شود.

زنگنه بر ضرورت گسترش مالکیت عمومی و مردمی کردن اقتصاد در مسیر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و با بیان اینکه شرکت‌های مهندسی، مشاور و پیمانکاری نفت و گاز برای بقا در این شرایط سخت هنر زیادی به خرج داده‌اند، یادآور شد: وزارت نفت وظیفه دارد تا حد امکان برای استفاده از ظرفیت این شرکت‌ها کار تعریف و فضا را برای رونق فعالیت‌های‌شان مساعد کند؛ این مهم با جدیت در دستور کار قرار دارد.

منبع: شانا

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0