تماس با ما
شنبه, 3 اسفند 1398
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ 
معاون تولید شرکت ملی نفت ایران:
بهره‌برداری از تلمبه‌خانه‌ غرب كارون تا پایان آذرماه به اروندان سپرده می‌شود

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید از اتمام مقدمات واگذاری بهره برداری از تلمبه خانه غرب کارون به شرکت نفت و گاز اروندان خبر داد و گفت: تحویل مقدماتی این پروژه از ۲ هفته آینده آغاز می شود و پیش بینی می شود در نهایت تا پایان آذرماه جاری پایان یابد.


فرخ علیخانی در گفت و گو با خبرنگار NIOC، با بیان اینکه مقدمات اجرایی واگذاری بهره برداری از تلمبه خانه غرب کارون از شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به شرکت نفت و گاز اروندان از مدت ها قبل آغاز شده است، گفت: دوره واگذاری از ۲ هفته آینده آغاز و بنابر تقویم زمانی تا پایان آذرماه نهایی می شود.

وی با بیان اینکه واگذاری بهره برداری تلمبه خانه غرب کارون، دومین پروژه توسعه ای متن (بعد از تحویل پروژه آزادگان جنوبی) است که به بهره بردار اصلی تحویل می شود، گفت: طبیعتا در واگذاری رسمی، بخشی از تعهدات مجری طرح در اتمام طرح باقی می ماند که بنابر تعهدات و قرارداد اولیه میان شرکت اروندان و متن اجرایی می شود.

علیخانی از پروژه تحویل گیری آزادگان جنوبی به عنوان پیچیده ترین پروژه قابل واگذاری از طرح های توسعه ای غرب کارون یاد کرد و افزود: تعدد پیمانکاران در این پروژه، فرآیند تحویل گیری را پیچیده کرده بود؛ با این وجود تعامل بین شرکت متن و اروندان به عنوان طرفین قرارداد باعث شد تا این فرآیند با سرعت قابل توجهی طی شود.

به گفته وی، تجارب مثبت شرکت های متن و اروندان در تحویل پروژه آزادگان جنوبی، تاکیدی بر این موضوع خواهد بود که فرآیند تحویل دهی دیگر پروژه های غرب کارون با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

علیخانی فرآیند تحویل پروژه به بهره بردار را یکی از مهم ترین بخش های انجام هر پروژه خواند و گفت: یک پروژه از بخش های متعددی همچون کالا، مهندسی، اجرا، پیش راه اندازی، راه اندازی، تحویل گیری (Hand Over)، عملیات (Operation) و بهره برداری تشکیل شده است که در مجموع فرآیند تحویل پروژه از ظرافت های خاصی برخوردار است و شرط تعامل طرفین مجری و بهره بردار در این بخش می تواند تعیین کننده باشد.

وی تاکید کرد: روند انتقال میدان آزادگان جنوبی از متن به شرکت اروندان بسیار مثبت بوده و با توجه به زمان سه ماهه برای اتمام چنین پروژه پیچیده ای، پیش بینی می شود که روند انتقال دیگر پروژه های شرکت متن به اروندان در بازه زمانی بسیار کوتاه تری انجام شود.

علیخانی ادامه داد: با این وجود بخش های باقیمانده از عملیات توسعه که در تعهدات شرکت متن بوده است، از سوی این شرکت انجام شده و در موعد مقرر برای بهره برداری تحویل شرکت نفت و گاز اروندان می شود.

به گزارش NIOC، طرح احداث تلمبه خانه غرب کارون از جمله طرح های توسعه ای شرکت متن است که با هدف انتقال نفت خام میادین غرب کارون به مبادی صادراتی انجام شده و پس از خاتمه، به منظور بهره برداری به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار می شود. نوع قرارداد این طرح EPC بوده و از سوی پیمانکاران ایرانی انجام شده است. تلمبه خانه غرب کارون در جنوب غربی اهواز و در امتداد جاده اهواز –خرمشهر واقع شده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0