تماس با ما
سه‌شنبه, 31 ارديبهشت 1398
  • ساعت : ۲۰:۱۸:۱۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ 
  • کد خبر : ۳۹۴۱
انعقاد اولین قرارداد فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی در عمر بیش از یكصد ساله صنعت نفت ایران
سالانه حجم زیادی از گازهای همراه نفت سوزانده می شود که این عمل علاوه بر به هدر دادن سرمایه های ملی، مشکلات زیست محیطی فراوانی بهمراه خواهد داشت. به منظور رفع بخشی از این نقیصه، شرکت نفت و گاز اروندان در راستای سیاستهای کلان شرکت ملی نفت ایران و برای اولین بار در طول عمر صنعت نفت از طریق انجام مزایده، اقدام به فروش بخشی از گازهای یاد شده به بخش خصوصی جهت تبدیل آن به برق نموده است.

به گزارش روابط عمومی؛ مهندس سلطان کمالی مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان عصر امروز سه شنبه مورخ 94/12/25 در مراسم انعقاد قرارداد ذکر شده که با حضور جمعی از مدیران شرکت اروندان و همچنین مدیران شرکت هیربد نیرو تشکیل شد، بیان داشت که برای همه همکاران ما مایه مباهات است که به عنوان اولین شرکت نفتی، این قرارداد را امضاء می کنیم که نشان دهنده چابکی، سرعت در تصمیم گیری و برداشت صحیح از مشکلات و انتخاب درست راهکارهای حل آن است.

ایشان در ادامه افزودند که ما طی یک قرارداد 5 ساله، روزانه 24 میلیون فوت مکعب گاز به قیمت هر متر مکعب 4.11 سنت دلار آمریکا به بخش خصوصی می فروشیم که پیمانکار با جلوگیری از سوزاندن آن و حذف مشکلات زیست محیطی ناشی از سوختن گاز آن را تبدیل به برق و سایر منابع انرژی خواهد نمود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان اذعان نمود براساس این قرارداد روزانه حدود 100 مگاوات برق، 1300 بشکه LPG  و میعانات گازی، افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی در هیترهای نصب شده تاسیسات نفتی به میزان 50 مگاوات صورت می گیرد و علاوه برآن با استفاده از تکنولوژی EASD   و حذف گوگرد از نفت و تبدیل آن به کود شیمیایی نیترات آمونیم، بخش قابل توجهی از نیاز کشاورزی منطقه به کود شیمیایی مرتفع و در مجموع اشتغال زایی قابل توجهی در منطقه ایجاد خواهد گشت.

مهندس کمالی در پایان خاطرنشان کرد، در آینده نزدیک حدود 300 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت از منطقه غرب کارون تولید خواهد شد و می بایست تا آماده شدن تاسیسات فرآورشی آن، با همین مدل مورد مصرف قرار گیرد. این میزان گاز میتواند باعث تولید حدود 1000 مگاوات برق در روز گردد، که معادل ظرفیت برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر می باشد.

اخبار مرتبط:
گزارش تصویری: انعقاد اولین قرارداد فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی در عمر بیش از یكصد ساله صنعت نفت ایران
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0